Tradiční čínská medicína (TČM)

Tradiční čínská medicína (TČM) je souborné označení pro metody prevence, vyšetření i léčby, vycházející z tradičního čínského léčitelství. Tradiční čínská medicína člověka chápe jako celek, v němž stav jednoho orgánu ovlivnuje jiný. 

Léčebný systém Tradiční čínské medicíny, vychází z pozorování dějů, kde v organismu je nerovnováha a neproudí volně energie Qi, krve a tekutin a usiluje o navrácení potřebné rovnováhy na příslušná místa v lidském těle. A oproti západní medicíně se TČM více orientuje na příčiny nemocí a problémů a nejen na odstranění příznaků. 

Jelikož je čínská medicína čistě přírodní, nemá oproti západní medicíně a jejím lékům žádné vedlejší účinky. Na základě výsledků, diagnózy a také přání klienta se vybere nejvhodnější léčba. 

Vstupní sezení probíhá formou cílených otázek, ohledně zdravotního stavu, životního stylu, stravy apod. , dále se provádí provádí pohmat pulzu a diagnostika z jazyka. Díky odpovědím určíme základní povahu problému, kde v organismu je nerovnováha a neproudí volně energie a podle toho i nejvhodnější postup léčby. Každá diagnóza a tedy i léčba je individuální.

Mezi lečebné metody patří akupunktura, masáže, změna stravy a životního stylu, fytoterapie (podávání bylin).

 

Akupunktura

Akupunktura je velmi účinná prastará léčebná metoda, která se vyvinula v rámci systému tradiční čínské medicíny. Jejím hlavním účelem je uzdravit tělo a obnovit rovnováhu mezi fyzickými, emočními a duševními aspekty člověka. 

Existuje 12 hlavních akupunkturních drah. Předpokládá se, že lidským tělem proudí po drahách energie, známá jako čchi.Tato čchi nese ke každé buňce Vašeho těla energii. Jakékoliv přerušení nebo nerovnováha v toku čchi vede k onemocnění nebo dysfunkci těchto buněk. Stimulací akupunkturních bodů se upravuje nerovnováha proudění energie na akupunkturních drahách. Prevence a léčba pomocí akupunktury spočívá v cíleném ovlivňování organizmu tzv. akupunkturními body. Stimulaci bodů můžeme provádět pomocí speciálních jehel. Podle charakteru onemocnění a stavu pacienta volíme konkrétní akupunkturní body.

 

Fytoterapie

Patří k nejstarším, ale také k nejúčinějším způsobům léčby. Byliny nejen pomáhají léčit, ale dodadávájí organismu i potřebné chybějící látky, především minerály.
Fytoterapie je další velmi účinnou a rozšířenou metodou tradiční čínské medicíny, která pomocí léčivých bylin, dokáže zharmonizovat tělo. Jednoduše řečeno byliny učí organizmus obnovit původní rovnovážný stav, tj. upamatovat se na to, jak fungoval před nemocí. Jak dlouho tato obnova trvá, záleží na délce nemoci, její závažnosti a rovněž na tom, jak člověk v současnosti žije. Hlavní význam a výhody jejich použití je možnost každodenního užívání.Nejčastěji se aplikuje v kombinaci s akupunkturou.

 

Čínské bylinné směsi mohou mít několik podob:

  • Odvar (tang): Původní metoda podávání bylin, nejúčinnější ale také chuťově nejméně vábná. Čerstvě uvařená podoba bylin.
  • Granule/tablety: Lisované bylinky v granulové formě. Chuťově bezproblémové, účinností nižší než odvary.
  • Lisované pilulky (wan): Lisované tradiční směsi do malých kuliček. Chuťově naprosto bezproblémové, účinností opět nižší než u vařených bylin.

 

Využití tradiční čínské medicíny:

  • Únava - vyčerpání po porodu, stres, poruchy imunity
  • Celkové vyčerpání organismu po nemoci
  • Gynekologické problémy (poruchy menstruace, neplodnost, příprava před IVF, klimakterické potíže, výtoky
  • Onemocnění dýchacích cest (astma, alergie, rýma, kašel, dušnost, opakované infekce dýchacích cest)
  • Kožní problémy (ekzém, akné)
  • Zažívací problémy (průjem, zácpa, nadýmání, říhání, pálení žáhy, nechutenství, dráždivý tračník)
  • Bolestivé stavy (bolesti zad, kloubů, šlach, hlavy, migrény)
  • Urologické problémy (záněty močových cest, záněty prostaty, inkontinence)
  • Psychické problémy (deprese, nespavost)

button